Blog > Komentarze do wpisu
Single Man (2009)

Po co kręci się film? Proste pytanie, prosta odpowiedź, a w zasadzie dwie odpowiedzi. Dla rozrywki albo by powiedzieć ludziom coś istotnego. Te drugie  filmy są potrzebne, zmuszają do przemyśleń, uczą zrozumienia i tolerancji. Przede wszystkim tolerancji, która nie jest w tym kraju zbyt poprawna politycznie.

s

Zacznijmy może od tła. „Samotny mężczyzna” („Single Man”- historyczny moment, bo tłumacze nie przekręcili tytułu) to film nakręcony na podstawie powieści Isherwooda o tym samym tytule. Wyreżyserował go Tom Ford, Amerykański projektant mody i debiutujący tym filmem reżyser.

Wypadek samochodowy. Colin Firth podchodzi do leżącego na śniegu martwego ciała Mathew Goode’a i układa się obok, całuje go. Nie wiemy, czy to koszmar, czy to wspomnienie. Nic nie jest jednoznaczne. Ford bawi się chronologią. Pozwalając jednocześnie nam poukładać sobie wszystko, by w końcu zrozumieć głównego bohatera. Jego rozpacz, samotność, pustkę.

d

Obserwujemy jeden dzień z życia głównego bohatera – George’a. Mężczyzny, którego kochanek zginął w wypadku samochodowym. Pobudka, wykłady na uniwersytecie, powrót do domu. Dla George’a sceny z przeszłości mieszają się z rzeczywistością, każdy przedmiot, sytuacja, rozmowa przypomina mu o Jimie. Nie potrafi się pogodzić ze stratą. Wszystkie jego gesty, czyny wyrażają tęsknotę, pustkę po stracie ukochanej osoby.

Colin Firth powala mistrzostwem. Każdy jego ruch jest przemyślany. Prowadzi swoja rolę z pełnym wyczuciem i zrozumieniem. Chcąc być szczerym trzeba nadmienić, że to właśnie Firth jest motorem skłaniającym do obejrzenia tego filmu. Nie dziwi ani BAFTA ani ogrom nominacji, które otrzymał za tę rolę. Wydaje się jakby na nią czekał, nie zagrał tak wyrazistej roli od pamiętnego występu w „Dumie i uprzedzeniu” w 1995 roku.

s

Colinowi Firthowi towarzyszy grono świetnych aktorów. Nicolas Hoult broni się w roli chłopca próbującego uwieść swojego profesora. Czasami bywa jednak sztuczny, jakby grał na fałszywą nutę swoje wystudiowane miny. Mimo wszystko jest równym partnerm dla Firtha i to się chwali. Tak naprawdę jego boahter nie wie co czuje, profesor fascynuje go swoją osobowością, a on jest zbyt młody, by wiedzieć kim tak naprawdę jest, młdy aktor oddaje jego rozterki bezbłednie.

Kolejną ważną postacią jest przyjaciółka, Charlotte. Świetnie skrojona rola na miarę talentu Julianne Moore. Kobieta, która kocha go od zawsze. Pełna temperamentu, zazdrosna, zabawna. On też ją kocha, wspiera, rozumie. Są różne rodzaje miłości.  

s

Ważnym aspektem filmu jest świetnie oddany klimat epoki. Lata 60te w purytańskiej Ameryce. Na całe tło filmu składa się piękna muzyka skomponowana przez Abla Korzeniowskiego – nominowana do Złotego Globu oraz francuskie piosenki, które były hymnami tamtej epoki. Niezwykle miłym dla oczu dodatkiem są świetne kostiumy, ale w końcu to film projektanta mody.

„Samotny mężczyzna” to film o miłości. Ale także o wielkiej stracie, którą zrozumie tylko ten, kto stracił kogoś, kogo kochał ponad wszystko. Bardzo dobrze przyjęty przez krytykę debiut projektanta mody. Czy odważny?  I tak i nie. Nie, bo przecież po „Tajemnicy Brokeback Mountain” i „Obywatelu Milku” homoseksualizm stał się bardzo częstym tematem współczesnego kina, niczym nie szokującym. Tak, bo Ford w bardzo odważny sposób opowiada o człowieku, o tym jak rozpada się on na kawałki po stracie ukochanej osoby i o tym jak trudno jest się podnieść, niezależnie od tego jakiej jest się orientacji seksualnej.

sobota, 08 maja 2010, ineska90

Polecane wpisy

  • Bulwar Zachodzącego Słońca (1950)

    Są takie filmy, których nie wypada nie znać. Nie lubię zwrotu "nie wypada", dlatego zwykle na przekór ociągam się z oglądaniem tych filmów. Niepotrzebnie. " Bul

  • Mechaniczna pomarańcza (1971)

    Był sobie chłopiec. Alex mu było na imię. Alex kochał muzykę Beethovena, mleko i pornografię. Nie przepadał za szkołą i najlepiej czuł się w towarzystwie swojej

  • Chico i Rita (2010)

    Są filmy, których się nie ogląda, tylko słucha. " Chico i Rita " jest jednym z nich. Fabuła jest dosyć prosta.Chico, utalentowany pianista zakochuje się w piękn